0

Loading ...
LinkedIn_Analytics_digitalen_marketing

LinkedIn Analytics, или как да счупим алгоритъма?

SCROLL

Чудили ли сте се как да управлявате даден проект успешно? Чудили ли сте се как да разберете кое се харесва на вашата аудитория, коя кампания или инициатива следва да бъде организирана отново и коя идея може да е имала някакъв замисъл и потенциал, но реализацията и не е била успешна? Е, представете си LinkedIn Analytics като вълшебен ключ за разбиране на всичко това – от вашето онлайн влияние, до това как алгоритъма в платформата ви дистрибутира. С тази функция на социалната медия, може да разберете какво привлича вниманието на хората към вашия профил, какви публикации се разпространяват по-успешно и как да превърнете публиката си си във ваши активни последователи.

LinkedIn – това е мястото, където хората и бизнесите се опитват да се отличат в така пренаситения вече пазар. Платформата не е създадена просто за споделяне на снимки, на храна или ваканции, подобно на различни социални медии като Facebook и Instagram. Tук се градят професионални връзки и се развива бизнес. 

LinkedIn Analytics – Как да го достъпим?

Вече споменахме защо е важно редовно да разглеждаме опцията за анализ на данни в LinkedIn. Къде обаче можем да намерим тези анализи? Различните профили в платформата предполагат различно разположение на тази опция. Не веднъж и два пъти екипът на LinkedIn оптимизира локацията на бутона за анализи – от под основната информация за самия профил (About You), до най-горната част в профила на потребителите.

LinkedIn Analytics

След отваряне на функциите за анализ, на екрана ви ще се визуализира прозорец, на който може да намерите повече информация за:

    • Post Impressions/Импресии на публикациите ви – показва колко човека са видели вашите публикации за определен период от време. Важно е да споменем, че това не е уникалният брой на хора, които са видели вашите постове, тъй като един пост може да достигне до един и същи човек повече от веднъж.

    • Followers/Последователи – показва общия брой последователи, които имате към този момент, както и процентното изменение на това колко човека са ви последвали за определен период от време.

    • Profile Viewers/Посещения на профила ви – показва колко човека са влизали да видят профила ви за последните 90 дни. При наличие на платен профил в LinkedIn имате шанс да видите всички хора, които са видели профила ви до 365 дни назад.

    • Search Appearance/Показвания при търсене – показва колко пъти сте се показвали при различни търсения в социалната медия за последните 7 дни. При наличие на платен профил в LinkedIn имате шанс да видите информация за последните

За да разберем по-добре всяка една от различните функционалности, които платформата ни предлага, то ще минем подробно през тях, обяснявайки как можем да се възползваме от информацията, която ни се предоставя.

Post Impressions/Импресии на Публикациите

Редица хора определят тази функционалност като една от най-важните в цялата секция на Analytics частта, понеже тук независимо какъв е профилът, ти може да следиш как се представят публикациите от гледна точка на импресии и ангажираност в 5 различни периода 7, 14, 28, 90 и 365 дни. 

Посредством тази функция могат да се проследяват тенденции за различните кампании, които даден профил предприема. Графиките също така показват сумиран броя на импресиите и ангажираността за определен ден, като също така сравнява данните в отношения на предходния ден.

Последната опция на частта “Post Impressions” извежда най-добре представящите се публикации (Top performing posts), които даден човек е споделил за избрания от него период от време. По този начин може нагледно да се проследи кои постове събират повече гледаемост и съответно интерес, следствие което могат да бъдат преповторени или продължени, в случай че са част от определена рубрика.

grafiki ditech.bgFollowers/Последователи

Опцията за проверка на последователите от една страна е идентична на тази за проверка на импресиите. Тук отново може да се проследят развитието на броя на последователите в периодите – 7, 14, 28, 90 и 365 дни. Ползата от тази информация, е че отново следва да се проследят тенденциите в профила, като тук ключово е да се съпостави в кой ден, какъв тип публикация е довела до ръст в броя на последователите. Ако се открои тенденция, то дадения тип пост може да се дубликира.

Пример: Маркетинг специалист създава 2 типа съдържание:

    • Рубрика с 1 регулярен пост седмично по тематика “социални медии”

    • Тестова публикация с анализ на представянето на дадена компания в бизнес средата

Рубриката може да бъде с повече стойност според създателя на съдържание, но пък да събира много по-малко импресии, ангажираност и последователи. От друга страна тестовата публикация може да бъде много успешна и при засичане на градация в метриките на профила следва да бъде повторен типа пост (анализ на представянето на дадена компания в бизнес средата)

Друга опция, част от полето “Followers” е “Top demographics”. Това разкрива демографска информация за хората, които ви следват (включително последователи с връзки и без връзки). Информацията, която се разкрива в тази част е:

    • Job Titles/Работни позиции 

    • Locations/Локации

    • Industries/Индустрии

    • Seniority/Работен стаж

    • Company Size/Големина на компанията

    • Companies/Компании

algoritam ditech.bg

В зависимост информацията, която е посочена тук може да се направи пряка справка на стратегията ви. Ако целевата ви аудитория на данните, които LinkedIn визуализира, то следва да се направи преосмисляне на цялостната стратегия от творчески и технически характер.

Profile Viewers/Посещения на профила ви

Тази част от аналитиките към профила ви разкрива кой в последните 90/365 дни е разглеждал профила ви. Както вече стана по ясно горе, в зависимост типа профил се различава информацията, която имате налична – безплатните имат информация за последните 90 дни, а платените за последната 1 година.

Информацията, която имате налична тук често се обобщава по следния начин:

    • Хора, които работят в определени компании

    • Хора, които работят в определен сектор

    • Хора, които са ви намерили органично

    • Хора, които може би търсят служители, отговарящи на вашия профил

linkedin ditech.bg danni

От посочената отгоре информация може да отсеете потенциални компании, които имат интерес към вас. Информацията тук може да помогне да разберете също дали ако сте кандидатствали за дадена работна позиция някой от въпросната компания ви е правил background check.

Search Appearance/Показвания при търсене

Последно, но не и по важност е опцията за “search appearance”. Тя показва колко човека са видели профила ви в за последните 7 дни, като ако профилът ви е платен, то имате информация за 90 дни. Информацията, която имате налична е за кои работни позиции сте се показвали най-често, в кои компании работят всички хора, които са ви намирали. Тук отново може да видите кои хора са ви гледали профила и от кои компании, както и основните работни позиции на потребителите, които са ви търсили.

algoritam grafiki ditech.bg

Тук може да следите как се представя профилът ви в резонанс с вашата творческа стратегия. Може да извлечете информация, дали това което правите е успешно и дали ви носи повече трафик от правилните хора.

Резюмирайки, анализът на данни от LinkedIn е мощен инструмент за всеки професионалист, желаещ да подобри своето присъствие в тази социална медия. С помощта на подробни статистически данни и анализи, можете да изградите по-ефективни стратегии за общуване, набиране и подбор на персонал или развитие на вашата мрежа от контакти. Наблюдавайте резултатите на вашия анализ редовно и да адаптирате вашите дейности спрямо тях, за да постигнете по-големи успехи във виртуалния свят на бизнеса и професионалния растеж.

Източник: DiTech Media

No Comments

Leave A Comment

FOLLOW US