Какво да публикувам в социалната медия LinkedIn?
![kakvo-da-publikuvame-v-socialnite-medii](https://emanueltonev.com/wp-content/uploads/2025/02/1700988565306-1024x538.png)
Колко пъти ви се е случвало да не знаете какво да публикувате? Колко пъти ви се е случвало да искате да изпробвате някой формат в LinkedIn, но или да не знаете как да поднесете правилно съдържанието, или просто сте опитали, но не се е получило оптимално? Е, няма да ви лъжа, аз самия бях един от вас до известно време, но да кажем, че практиката ме научи.
Научи ме не само да гледам на всичко, което правя от призмата на „анализатора„, но и ме научи да бъда критичен към собственото си съдържание. Отдолу ще може да намерите по малко информация за всеки един от тях. Ще разберете как да ги внедрите в стратегията си, за да имате по-добър шанс за комуникация с всички ваши аудитории в LinkedIn пространството.
Какви основни формати за публикуване съществуват в LinkedIn?
Ако трябва да ги обобщим с няколко думи то те биха били:
-
- пост само с текст – нишов подход за споделяне на новини и информация
-
- пост със снимки – обвързване на текст със снимков материал
-
- видео – бъдещето на всички създатели на съдържание
-
- анкета – стандартен статистически подход за събиране на количествени данни
-
- документ – някои го наричат карусел, това е .pdf файл
- статия – по-дълъг тестов формат, в който могат да се интегрират линкове и др.
Текстов пост
Текстовият пост е нагледно излагане на някакви мисли/информация/новини/факти. Това е формат, подценяван много от широката аудитория, поради 3 основни причини:
- Има нисък reach
- Малко хора наистина четат цялото съдържание
- Неоптимално за постигане на заложените цели
Защо е така обаче?
Текстовият пост е идеален подход, но за хора, които вече имат изградена база от последователи и връзки в LinkedIn пространството. Посланиците на бранда/човека, които обичайно четат и споделят съдържанието биха се спрели и отново биха се ангажирали дори с текстовия пост. Когато човек няма изградена аудитория,не много трудно да „пробиеш“ само с текстов пост, поради простата причина, че когато липсва ангажиране на хората, алгоритъмът спира да те препоръчва.
Как изглежда нагледно?
![tekstov post v LinkedIn](https://emanueltonev.com/wp-content/uploads/2025/02/1700992957595.png)
Как да подходим с него?
Съберете активна база от поне 10-20 човека, които да ангажират с публикациите си и тогава започнете постепенно да внедрявате текстовите постове. Да се надяваме, че съдържанието ви ще се хареса на аудиторията и алгоритъмът ще го разпространи.
Пост със снимки
Постовете със снимки остават едни от най-успешните формати в LinkedIn. С тях имате възможност да разказвате истории, с които да трупате както нови последователи, така и потенциални клиенти. Разказването на истории, или както е по-известно от английския език „Storytelling-a“ остава един от най-успешните подходи в маркетинга за развиване на бранд, както в социалните медии, така и извън тях.
For example, if your audience is primarily young professionals, focus on topics such as productivity, career development, and mental health.
Как изглежда нагледно?
![post sys snimka](https://emanueltonev.com/wp-content/uploads/2025/02/1700995436000.png)
Как да подходим с него?
Нещо, което аз лично практикувам е използването на до 3 снимки в LinkedIn публикация, за да не се размива цялостното съдържание около разказаната история. Емоциите зад една снимка може да бъде описана с хиляди думи, какво остава за две, камоли за три. Твърде много снимки, твърде много емоции и съответно аудиторията може да се обърка.
Видеа в LinkedIn
Противно на казаното по-горе за видеосъдържанието в LinkedIn все още не е нетрупало ръста, който видеата имат в останалите алтернативни социални медии като Facebook, TikTok, Instagram и др.
Видеосъдържанието в LinkedIn много често не достига оптимални резултати поради 3 основни причини:
- Не е персонализирано за изискванията на LinkedIn
- Рециклирано е съдържание от останалите видеоплатформи
- Има водни знаци
Дори няма да броя пътите, в които съм виждал видеа в платформата, с воден знак от ТикТок. Няма как да се търси оптималност и ръст, когато изпълнението сочи към нехайство.
Как изглежда нагледно?
![video v LinkedIn](https://emanueltonev.com/wp-content/uploads/2025/02/1700996507274.png)
Как да подходим с него?
На първо място задължително персонализирайте видеото за платформата LinkedIn. Използвайте субтитри, ако видеото има някакво аудио и не забравяйте, че хората задържат средно вниманието си около 6-8 секунди, така че трябва да ги спечелите в рамките на самото начало на видео съдържанието.
Анкети в LinkedIn
Анкетите са най-лесният начин за събиране на голям брой статистическа количествена информация, макар и не представителна. В LinkedIn те работят на принципа – задаваш въпрос, като можеш да добавиш до максимум 4 отговора, на които хората да дадат своя отговор. Освен това се задава и времетраене на анкетата, сиреч колко време тя да е активна в LinkedIn пространството.
Как изглежда нагледно?
![](https://emanueltonev.com/wp-content/uploads/2025/02/1700997057728.png)
Как да подходим с анкетите?
Анкетите основно се използват за както го наричам аз „трупане на импресии“. Посредством анкетите може да промотирате дадена дейност/събитие/продукт, тъй като ако анкетата е конструирана по правилния начин, то шансът да достигне до много хора е доста висок.
Измерване, което направих в своя профил сочи, че анкетите, които се споделят трупат средно до 150-200% повече достигнати хора. Те могат да ви помогнат за това профилът ви да бъде видян, като също така са отличен източник за създаване на дискусии.
Статия в LinkedIn
Статиите, или това което четете в момента, са отличен начин да покажете вашата експертиза. Статиите са част от рубрика, която всеки един човек в LinkedIn може да създаде, като темите по които искате да пишете са широкообхватни.
LinkedIn има специално вградена функция за задаване на честотност на статиите. За да градите вашата рубрика и тя съответно да се разраства трябва или хората да се абонират за рубриката ви, или да трупате нови connection-и в LinkedIn. При приемане на поканата за връзка, алгоритъмът автоматично ще кани хората да последват рубриката ви.
Как изглежда нагледно?
![](https://emanueltonev.com/wp-content/uploads/2025/02/1700997896405.png)
Как да подходим със статиите?
На първо място – започнете да пишете статии едва когато имате какво да кажете. Много хора се впускат в начинания, за които все още не са готови. Много хора мислят, че имат какво да кажат, докато не дойде часът на страшния съд – моментът на писане, и те сякаш губят представа за реалността. Ето защо – пишете само когато имате какво да кажете. В противен случай би било залбуда както за вас, така и за вашата аудитория.
Документ в LinkedIn
Документите, или както повечето хора ги наричат „каруселите“ са файл, който представлява нещо като презентация. Те са подход подобен на статиите – отново показват някаква експертиза, но го правят по по-интерактивен начин. Със създаването и качването на документ имате шанс да привлечете голям брой хора, както към профила си, така и към публикациите си, поради простата причина, че този тип съдържание се толерира от платформата LinkedIn и съответно се дистрибутира до голям брой хора.
Как изглежда нагледно?
![](https://emanueltonev.com/wp-content/uploads/2025/02/1700998440267.png)
Как да подходим с документите?
При създаването на документ е важно да си изградите стил и дизайн за работа с тях. Направете си един прототип на дизайна, който да използвате в публикациите, които създавате – определете еднакъв шрифт, цвят, символи и др.
Оптималното при създаването на документи е те да бъдат по-дълги от 10 страници. Важно е също хората да достигат до последната, тъй като това ще помогне на алгоритъма да дистрибутира съдържанието ви сред повече хора.
Conclusion
If you want to help me and this article reach more people, you can share it with your colleagues or friends who might find it interesting. And if you want to learn more for me or for my services, do it yet!